Tlaková čistiaca technika

Ako pracujú

Čistiace stroje sa skladajú z elektromotora, ktorý je cez hriadeľ spojený s čerpadlom. Objem piestov pri domácich prístrojoch triedy hobby je malý. Priemer piesta je asi 20 mm a jeho zdvih 15 – 20 mm. Napriek tomu vďaka vysokej frekvencii pohybu sa aj pri najmenších prístrojoch dosahuje tlak až 10 MPa. Priestor medzi tanierom a piestami je vyplnený plastickým mazivom, v drahších prístrojoch olejom. Vstupná a výstupná voda sa pripája za hlavou.

Každý stroj má v hlave tlakový spínač. Keď pustíme spúšť, čerpadlo ešte chvíľu (zlomky sekúnd) pracuje, kým v hlave stúpne tlak. Tlakový spínač zareaguje na zvýšenie tlaku, zatlačí na mikrospínač, ktorý vypne prívod prúdu do motora. Keď sa opäť stlačí spúšť, tlak poklesne a mikrospínač spustí elektromotor.

Kvalitnejšie prístroje majú vzduchom chladený motor, trošku vyšší tlak a vyšší prietok vody. Tlak vody možno regulovať, ale regulácia nie je plynulá, je takmer skoková a veľkosť tlaku nemožno odčítať. Tlak sa reguluje otvorom na dýze. Príkon majú do 3 kW. S vodou však pracujú hospodárne a vykonajú množstvo užitočnej práce. Pri najmenších prístrojoch je tlak 10 MPa, prietok vody okolo 300 l/h, výkon okolo 1,5 kW. Do prístrojov v obidvoch kategóriách sa montujú plastové hlavy.

Drahšie prístroje majú kovové hlavy zo zliatin hliníka. Neoxidujú, a to má podstatný vplyv na ich životnosť a spôsob umývania. Umývanie studenou vodou je zväčša málo efektívne, pretože mastnotu neodstráni. Preto prístroje s teplotou vody do 40 °C nájdu uplatnenie, ak chceme ostriekať od hrubého blata či prachu napríklad bicykel, ale na znečistenú karosériu, na ktorú sa dostáva olej, musíme použiť teplejšiu vodu. Prístroje na domáce použitie s hlavami z hliníkových zliatin znesú teplotu vody do 60 °C. Ďalšia výhoda kovových hláv oproti plastovým je, že jednotlivé súčiastky, vrátane tesnení, možno vymeniť, pretože hlava sa dá kompletne rozobrať, a to uľahčuje a zlacňuje opravy.

Príslušenstvo

So špeciálnou dýzou možno „krtkovať“ upchaté kanalizačné potrubia. „Krtko“ má spätne uložené dýzy, takže hadica sa ťahá do potrubia, pričom prúdom vody z dýz sa čistia jeho steny vysokým tlakom vody. Tento doplnok využijeme aj na čistenie odkvapov. So špeciálnym nástavcom možno zasa predĺžiť koncovú dýzu na dva metre a dostať sa k neprístupným častiam strojov a zariadení. Hadice sa dajú predĺžiť až na 30 m, takže nemusíme pracovať v blízkosti stroja (nad 30 m už klesá účinný tlak v potrubí). Špeciálnou pomôckou je pieskovacie zariadenie. Môžeme si napríklad opieskovať disky na kolesách auta a po zime ich natrieť novým náterom. Pracujú s pieskom so zrnitosťou do 0,2 mm. Odporúča sa ostrý kremičitý piesok. Ide o špeciálne upravenú dýzu s hadicou a rúrkou, ktorú zapichneme do piesku. Dýza cez hadičku podtlakom strháva potrebné množstvo piesku do hadice, mieša ho s tlakovou vodou a vystrekuje na pieskovaný predmet. Na čistenie chodníkov a terás existuje plošný čistič s dvomi šikmo proti sebe ležiacimi dýzami. Na umývanie vínnych či pivných sudov

 

VYSOKOTLAKOVÉ ČISTIACE STROJE


Poradenstvo , predaj , servis

Tlakové čistiace zariadenia pre domácnosť a priemysel , ND , opravné sady doplnkové príslušenstvo , montáž – servis samoobslužných čistiacich boxov. Tieto stroje nám môžu ušetriť finančné zdroje aj námahu. Využijeme ich nielen pri umývaní vozidla, „krtkovaní“ potrubí, ale aj pri odstraňovaní korózie pieskovaním.

  • Kärcher
  • Kranzle
  • Lavor
  • Interpmup
  • Wapp

 

Elektrický a benzínový motor

Prístroje s benzínovým motorom využijeme všade tam, kde v dosahu nie je elektrina. Sú však drahšie ako elektrické. Z hľadiska životnosti, jednoduchosti prevádzky a údržby prístrojov sú najvýhodnejšie prístroje s elektrickým pohonom čerpadla. Medzi nimi už nájdeme prístroje, ktoré si vodu dokážu ohriať aj samy, takže nepotrebujeme prívod teplej vody. Najjednoduchší má teplotu výstupnej vody 60 °C. Profesionálny prístroj na benzínový pohon s prietokom 1 100 l/h poháňa motor s výkonom 9,6 kW. Prístroje s hlavou z hliníkových zliatin môžu pracovať aj pri teplote vstupnej vody do 60 °C. Objemnejšie prístroje môžu v kotle aj ohrievať vodu.

Kvalita vyhotovenia profesionálnych strojov je odlišná. Hlavy sú vyrobené zo špeciálnej mosadze, ktorá má vynikajúce klzné vlastnosti a odoláva vysokým tlakom. Činné časti piestov sú z keramiky, ktorá vyniká tvrdosťou. Výkony sa začínajú pri 500 l/h a tlaku 12 MPa, končia sa pri 1 000 l/h a tlaku 150 MPa. Mnohé z nich si vyžadujú prívod trojfázového napätia. Ak rotačnú dýzu prístrojov v triede profi namierime na dvojcentimetrovú dosku, voda ju prerazí za niekoľko sekúnd. Napríklad pri čistení pneumatík musíme dýzu vzdialiť na viac ako 20 cm, inak hrozí, že roztrhneme alebo poškodíme ventily. Prístroje s prietokom 1 000 l a tlakom 25 MPa dokážu rozbiť jednodňový betón. Pri práci so silnejšími prístrojmi musíme preto dávať dobrý pozor a pracovať opatrne. Ich veľkou výhodou je plnohodnotná plynulá regulácia tlaku v každom rozsahu. Medzi týmito prístrojmi sa nachádzajú kvalitné horúcovodné čističe. Sú modifikované pre potravinárstvo a do výbušného prostredia. Výhrevným médiom je nafta alebo plyn, a to aj pri pohone motora benzínom.

 

Galéria

1
2
4
3
6
5
9
7
14
11